فروشندگان خودرو می‌گویند: مگر می‌شود قیمت کاذب این روز‌های بازار را معیار قرار داده و فروش کارخانه خودرو زیر ۵ درصد بازار باشد. مگر قیمت خودروی ۵۰ میلیون تومانی کارخانه که امروز به ۱۳۵ میلیون تومان رسیده منطقی است!

 قیمت خودرو چند درصد افزایش می یابد؟/ ۵ درصد زیر قیمت بازار یا ۵۰ درصد بالای قیمت کارخانه

ماجرای افزایش قیمت خودرو در طول چند هفته اخیر بسیار داغ شده و نقل قول‌های متعددی در مورد سرنوشت قیمت‌ها در بازار مطرح می‌شود.

در این شرایط خودروسازان که مدعی اصلی افزایش قیمت‌ها هستند مدام با ادله‌های خاص خودشان بر طبل گرانی خودرو می‌زنند و وزارت صنعت هم همسو با آن‌ها خبر‌های ضد و نقیضی در مورد تغییرات قیمت خودرو را مطرح می‌کند، به‌نحوی که یک روز معاون سابق وزیر صنعت می‌گوید “قیمت‌های جدید خودرو را یک‌شنبه هفته جاری اعلام خواهیم کرد” و از طرف دیگر وزارت صنعت با ارسال اطلاعیه‌ای از عدم تصمیم‌گیری در مورد قیمت خودرو صحبت می‌کند. در نهایت هم خبر از پیشنهادات ۱۰ ماده‌ای به وزیر صنعت می‌شود.

البته از طرف دیگر صدور مجوز افزایش قیمت خودرو را موکول به امضای رئیس جمهور عنوان می‌کنند.

جالب اینجاست روزنامه دولت هم در جدیدترین اظهار نظر خود به‌نقل از یک مقام آگاه مدعی شده “در جلسه شنبه ۲۶ آبان ماه معاونین وزیر، خودروسازان، قطعه‌سازان و کارشناسان خودرو قرار شده قیمت خودرو ۵ درصد کمتر از حاشیه بازار شود”.

 

 قیمت خودرو چند درصد افزایش می یابد؟/ ۵ درصد زیر قیمت بازار یا ۵۰ درصد بالای قیمت کارخانه

در این مورد محمدرضا نجفی‌منش رییس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی اعلام کرد که هنوز تصمیمی در این رابطه اتخاذ نشده است.

تصمیم‌گیری برای تعیین قیمت جدید خودرو در مرحله بررسی است و هنوز تصمیم نهایی اتخاذ نشده است.

وی با بیان این‌که پیشنهاد ما تعیین قیمت رسمی خودرو در حد ۵ درصد پایین‌تر از نرخ‌های حاشیه بازار است، تصریح کرد: در این صورت تقاضای واسطه‌گری و دلالی از بازار خودرو خارج شده و شاهد تعدیل قیمت‌ها در بازار آزاد خودرو نیز خواهیم بود.

متأسفانه همین اخبار عاملی شده تا بازار این روز‌های خرید و فروش خودرو در بلاتکلیفی قرار داشته و کمتر معاملاتی در آن انجام شود.

 

 قیمت خودرو چند درصد افزایش می یابد؟/ ۵ درصد زیر قیمت بازار یا ۵۰ درصد بالای قیمت کارخانه

رییس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی گفت: همان‌طور که در نامه ارسالی به رییس‌جمهوری در روز گذشته اعلام شد، وضعیت صنعت قطعه‌سازی به شدت وخیم است و اگر در روزهای آتی فکری برای آن نشود با مشکلات اساسی در کاهش تولید و بیکاری گسترده پرسنل شاغل در واحدهای قطعه‌سازی مواجه خواهیم شد.

عمده فروشندگان خودرو مقصر اصلی وضعیت امروز بازار را خودروسازان می‌دانند چرا که با کاهش عرضه باعث شده‌اند تا فاصله قیمتی خودرو از کارخانه تا بازار شکاف بسیاری پیدا کرده و دست دلالان و واسطه‌گران در بازار باز شود.

صنعت قطعه در ایران به دلیل اینکه پایه صنعت خودرو به شمار می‌رود می‌تواند با رفع مشکلات، به صنعت خودرو هم جان تازه‌ای بخشد و به تبع آن، مصرف‌کنندگان نیز با سختی کمتری در بازار فعلی خودرو مواجه باشند.مازیار بیگلو، دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به مشکلاتی که هم اکنون پیش روی صنعت خودروی ایران و قطعه‌سازان قرار دارد، گفت: مشکلات صنعت خودرو و به تبع آن قطعه‌سازان، به صورت مشترک مرتبط با تامین مواد اولیه مورد نیاز با منشا داخلی یا خارجی است، چراکه در مورد مواد اولیه داخلی، قیمت‌ها دو تا سه برابر افزایش یافته و برخی از عرضه‌کنندگان، عملا در بازار این مواد اولیه را عرضه نمی‌کنند؛ پس دلال‌ها وارد عمل شد و قیمت‌ها را افزایش داده‌اند.

 

 قیمت خودرو چند درصد افزایش می یابد؟/ ۵ درصد زیر قیمت بازار یا ۵۰ درصد بالای قیمت کارخانه

وی اظهار داشت: نکته حائز اهمیت این است که اگر حتی فرض بر این باشد که قطعه‌ساز و خودروساز با ارز بالاتر از نرخ نیما، مواد اولیه خود را تهیه کنند، با قیمت‌های کنونی، فروش قطعه و خودرو برای آنها با زیان کامل همراه است؛ چراکه مواد اولیه آنها سه برابر شده؛ ولی قیمت خودرو و قطعه بر مبنای همان سال ۹۵ و ۹۶ است؛ پس بسیاری از قطعه‌سازان با شرایط کنونی امکان تولید ندارند؛ چراکه قطعه‌ای که تولید می‌کنند با ۷۰ درصد زیان برای قطعه‌ساز، تولید شده است؛ پس تا مشکل قیمت حل نشود، تولید کماکان رو به کاهش می‌رود.

فروشندگان خودرو هم با اعلام اینکه دلیل شرایط این روز‌های بازار خودرو و ایجاد شکاف قیمتی کارخانه تا بازار خودرو‌ها فقط متوجه خودروسازان است می‌گویند: مگر می‌شود قیمت کاذب این روز‌های بازار را معیار قرار داده و فروش کارخانه خودرو زیر ۵ درصد بازار باشد. مگر قیمت خودروی ۵۰ میلیون تومانی کارخانه که امروز به ۱۳۵ میلیون تومان رسیده منطقی است! متأسفانه بازار رها شده و هیچ تصمیمی برای مدیریت آن اتخاذ نمی‌شود.

 

 قیمت خودرو چند درصد افزایش می یابد؟/ ۵ درصد زیر قیمت بازار یا ۵۰ درصد بالای قیمت کارخانه

همه اینها دست به دست هم داده تا اکنون صنعت خودرو ایران با مضایق متعددی مواجه باشد که شاید ماموریت سنگینی را پیش روی معاون تازه نفس امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار می‌دهد چرا که سیاستگذاری‌ها می‌تواند شرایط را برای تولید سهل‌تر یا سخت‌تر کند.

در حال حاضر اختلاف قیمت کارخانه تا بازار خودرو‌های زیر ۳۰ میلیون تومان از ١٣ تا ١۵ میلیون تومان و خودرو‌های ۳۰ تا ۴۵ میلیون تومان ٢٣ تا ۴٧ میلیون تومان و خودرو‌های ۴۵ تا ۵۵ میلیون تومان ۴٣ تا ۵٨ میلیون تومان رشد پیدا کرده و خبری هم از نظارت دستگاه‌ها بر بازار نیست.